“Танець” – картина знаменитого іспанського художника Сальвадора Далі (Salvador Dali). Сюрреалістичне зображення двох людей на тлі пустелі розбурхує фантазію. Складається враження, що танець приносить їм радість, а біль. Робота не відноситься до найвідоміших творів майстра, але історія її дуже вражаюча.
Сальвадор Далі – іспанський художник XX століття, який увійшов в історію мистецтва як один із найяскравіших представників сюрреалізму. Він був талановитим живописцем, дуже неординарною та епатажною особистістю. Якось Сальвадора Далі запросили створити серію робіт для прикраси театру. Одна з картин називалася «Мистецтво бугі-вугі». На ній було зображено кілька фігур, що застигли посеред коридору. Панувала радше атмосфера страждання, ніж радості. Це був перший варіант «Танцю». На жаль, за кілька років твір знищила пожежа. Тоді художник написав нову картину, зменшивши кількість персонажів та змінивши фон.
«Танець» отримав друге життя і набув ще однієї назви — «Рок-н-Ролл». 1988 року власницею роботи стала Марія Вікторія Енао — дружина відомого наркобарона Пабло Ескобара. Жінка говорила, що колекціонування картин допомагало їй справлятися з атмосферою жорстокості, що панувала довкола її сім’ї. Якось біля їхнього будинку вибухнув автомобіль. Ніхто не постраждав, «Танець» також уцілів. Після події Марія відвезла твір до будинку своєї сестри. Але й тут робота не була в безпеці: особняк підпалили члени угруповання Los Pepes, які ворогували з наркобароном.
Лише після смерті Пабло Ескобара з’ясувалося, що палії попередньо забрали картину. Вони пропонували Марії повернути роботу, але жінка вирішила не зв’язуватися з ними. Можливо, саме це врятувало життя їй та дітям. Люди з Los Pepes вирішили, що вона не є для них загрозою, і не чіпали її сім’ю. Ця історія — один із прикладів того, як картина стала знаменитою не через сюжет, а завдяки тому, що відбувалося з твором надалі. Можливо, найнебезпечніші пригоди вже позаду: з 2018 року «Танець» знаходиться у японському Музеї сучасного мистецтва Морохасі.
Автор: Сальвадор Далі (1904-1989). Рік написання: 1957 рік. Стиль: Сюрреалізм. Жанр: Краєвид, портрет. Місцезнаходження: Музей сучасного мистецтва Морохасі, префектура Фукусіма, Японія