У кожного з нас існує своє уявлення про життєві проблеми та невдачі. Жити повноцінним життям нам заважають різноманітні страхи: за сім’ю, здоров’я, кар’єру, громадську думку та багато іншого.

В результаті таких страхів народжуються міфи, які пояснюють або навіть швидше виправдовують пасивну поведінку чи бездіяльність більшості людей.

1. Міф про магію: всі невдачі від того, що на мене «навели порчу», або від заздрощів;

2. Міф про біоенергетику: «вампір» висмоктує з мене здоров’я та успіх;

3. Міф про карму: розплата за гріхи та помилки в минулому житті;

4. Сакральний міф: нещастя через гріхи (у цьому житті);

5. Міф про астрологію: народження під нещасливою зіркою має зіпсувати життя;

6. Психоаналітичні міфи:

– Погана психічна спадковість;

– Погана інформація закладена в підсвідомість (теорія Р. Хаббарда);

– Всі нещастя через пережитий під час пологів стрес (теорія В.Ранка);

– Невдале проходження «пренатальних матриць» (теорія С. Гроффа);

– Неправильні стосунки з батьками у дитинстві (теорія З.Фрейда).

Найцікавіше, що подібні міфи, не маючи нічого спільного з реальністю, чинять сильний вплив на наше життя. Люди з  вірять у всілякі нісенітниці і тому легко переконують себе в негативному результаті таким чином програмуючи свої невдачі.

Коли людина вірить, що у неї поганий астрологічний прогноз або на неї навели «порчу», то намагається помічати навколо себе лише те, що можете підтвердити її переконання.

Людина заглиблюється у власні фобії  з  впевненістю, що в неї нічого не вийде бо вона приречена. Через деякий час успіх та здоров’я залишає таку людину, з однієї простої причини – «подібне притягує подібне».

Відчуваючи постійну тривогу і страх, людина притягує до себе негативну енергетику, потрапляє у ситуації  спровоковані своїми власними негативними переживаннями.

Наші страхи мають одну особливість, вони як дзеркало відбивають те, що є всередині кожного з нас, створюючи ілюзії невпевненості, злості, ворожнечі, несправедливості. Керуючись своїми страхами, людина проєктує неіснуючі проблеми на навколишній світ приймаючи позицію жертви.

Позиція жертви зручна тим, що дозволяє повністю зняти з себе будь яку відповідальність за все, що відбувається в житті.

Багатьом людям жити в такій позиції не просто зручно, а навіть комфортно та вигідно.

Позиція жертви дає певні переваги:

  • ​​вона дозволяє перекладати відповідальність на інших;
  •  допомагає маніпулювати почуттями.

Не можна сказати, що роль жертви гірша за решту ролей, які люди грають у своєму житті, але в ній є одна особливість – вона породжує в душі відчуття нікчемності та безсилля. Це в свою чергу стає фундаментом для ненависті до навколишнього світу і до більш успішних людей.

Усвідомлювати наявність підлості, заздрощів та жорстокості у собі не так вже і приємно, але найкраще визнати існування цих негативних емоцій і розпочати активну боротьбу з ними ніж знівечити своє життя. Якщо в людини вистачає сил і розуму створювати проблеми, то в неї вистачить внутрішніх ресурсів, щоб їх подолати. Для цього необхідно перемістити увагу із зовнішніх причин невдач на внутрішні переживання. Замінити страхи конструктивними думками та побачити красу навколишнього світу.

Життєвий успіх завжди асоціюється з людською потребою у самореалізації, заперечення існування цієї потреби робить людину нещасною. Людина може реалізувати себе у суспільстві, якщо має достатній рівень психічної активності. Психічна активність визначає пластичність психіки та рівень працездатності, що дозволяє добре адаптуватися у будь-яких умовах. Досягти успіху у житті може лише психологічно здорова, гармонійна, сильна та психічно стійка особистість.

Стан психологічного здоров’я залежить від самоконтролю та душевного комфорту. Це стан душевного благополуччя.

Характеристики психологічного здоров’я:

1. Гарна адаптація до умов, що змінюються;

2. Адекватна самооцінка та самоповага;

3. Здатність задовольняти свої потреби;

4. Самостійне керування своїм життям (така людина не прагне підкорити собі всіх);

5. Вміння робити самостійний вибір;

6. Вміння адекватно переносити труднощі та розчарування, не вдаючись до наркотиків, алкоголю тощо.

7. Вміння співпереживати та піклуватися про інших людей, толерантність;

8. Вміння позитивно ставитись до інших людей;

9. Вміння отримувати насолоду від результатів своєї роботи.

Психологічне здоров’я впливає на досягнення успіху тим, що формує почуття самоповаги та власної гідності, які необхідні для життєвої мотивації. Впливає на стосунки з іншими людьми, визначає працездатність, дає відчуття повноти життя та робить людей щасливими.