Як відомо, всі люблять доноси, але не всі люблять донощиків! Ми всі протягом свого життя стикаємося зі стукачами, ябедами, донощиками, які таким чином намагаються заслужити повагу і довіру, але, на жаль, безуспішно. Існують люди яскраві, відкриті, впевнені у собі, принципові і порядні. Їх антиподом виступають інші люди, стукачі і донощики з заниженою самооцінкою, психологічною неповноцінністю, купою різноманітних психотравм та комплексів.

Стукачами не народжуються, а стають.

Процес подібного становлення залежить від виховання, сімейних цінностей, рівня культури та того осередку в якому «вариться» дитина. Найчастіше, батьки самі заохочують доноси дитини караючи її за найменші провини і постійно порівнюючи з іншими дітьми. Спотворене сприйняття всіх своїх дитячих проблем і невміння перебудуватися робить з маленької скривдженої дитини дорослого підлого і озлобленого донощика, заздрісника і негідника.

Як відомо найчастіше доносять ті, хто не впевнений у собі та у власній компетентності. Для них це єдина можливість самоствердитися переклавши відповідальність за власні помилки на інших, щоб не виглядати абсолютним дурнем.

З точки зору психології можна назвати кілька типів донощиків-стукачів.

  1. У ніжному дитячому віці стукацтво проявляється у формі неприємного ябедництва, яке процвітає в дитячих садках. Подібне відбувається тому, що деяким дітям не вистачає уваги, почуття самоцінності та любові, вони відчувають безпорадність і по-своєму намагаються отримати необхідну їм підтримку, хоч якось прижитися в дитячому колективі.
  2.  У процесі дорослішання виділяються ябеди-мовчуни. Вони не створюють зайву суєту, щоб озвучити нове «викриття», вони завжди дуже тонко підбирають найкращий момент для ненав’язливої подачі інформації. Такими людьми рухає виключно заздрість до успіхів своїх колег і страх, що хтось опинившись краще та зможе досягти більшого. Тому вони завжди ніби знехотя і по суті скаржаться на промахи успішніших і яскравіших людей.
  3. Найскладнішим видом стукача є авторитетна «ябіда». Такі люди переконані, що через власний досвід, вік, соціальний статус або певні досягнення мають повне право говорити всім правду «в очі», а  «за очі»  робити експертний висновок у формі вироку.

Хто такі пліткарі

Пліткарів також можна певною мірою назвати стукачами, але з одним «але».  Пліткарі на підсвідомому рівні полюбляють озвучувати власні припущення. Для них це сама звичайна форма спілкування з іншими людьми. Спеціально вони ні на кого не доносять, а лише задовольняють свої комунікативні потреби під час передачі інформації, яка в більшості випадків є звичайними хворими фантазіями хронічних невдах.

Донощика завжди можна вирахувати за деякими ознаками.

Наприклад, ця людина буде ініціатором провокаційної розмови, але ніколи до кінця не висловить конкретну думку чи особистісну позицію.

Самі по собі стукачі дуже приємні та товариські люди, нерідко вони бувають душею компанії і люблять набиватися в друзі до більш вдалих та популярних колег. Дружбу вони не цінують, а навпаки, використовують для збору інформації, яку завжди можна злити з вигодою для себе.

Виявившись жертвою донощика не засмучуйтесь, це означає лише те, що ви серйозна і популярна персона, яка заважає комусь спокійно спати. Сам факт вашого існування сильно  бентежить стукача, позбавляє його психологічної стабільності та змушує  активно взаємодіяти.